Pátek 5. června 2020, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 5. června 2020 Dobroslav

Jestli nekoupí stát Smartwings, zapomeňte na dovolenou

18. 05. 2020 13:03:24
Za pár dní, pokud se nerozhodne vláda, zbankrotuje česká strategická společnost Smartwings, se kterou létá 80 % cestovních kanceláří. Co to znamená? Konec dovolených, nenávratnost financí, které lidi zaplatili za svoji dovolenou.

Je 18. května roku 2020 a žádná cestovní kancelář, která má nasmlouvané lety do zahraničních destinací s leteckou společností Smartwing neví, kdy a s kým se poletí. Proč to neví? Protože stát by chtěl leteckou společnost koupit, ale do toho všeho mluví Piráti a TOP 09, především její dlouholetý představitel Kalousek, kterému je jedno, co bude s lidmi, pokud se oprostím od záměru, že by stát mohl a dokonce měl vlastnit svojí vlastní leteckou společnost.

Aby letecká společnost Smartwings nezbankrotovala a tisíce lidí mohlo odletět na svoji již zaplacenou dovolenou je nutné, aby stát v tomto případě rychle zasáhl a koupil leteckou společnost, ať už si o celé této kauze myslíme cokoliv. Rozhodně to bude levnější záležitost, nežli byly čínské roušky a ochranné prostředky nebo kauzy dávno zapomenuté.

V případě, že tak nebude učiněno, pak padají i vouchery na příští rok, které lidi dostali, jenž nahrazují letenky, ale které by cestující nemohli využít, když padne letecká společnost. Jakýpak cestující? Všichni jsme nyní čekající.

Pokud tedy doopravdy zbankrotuje jediná a monopolní letecká společnost, zbankrotují i velké cestovní kanceláře, střední, ale i malé cestovky a tisíce až sta tisíce lidí přijde o svoje finanční prostředky, které již dávno zaplatili za dovolenou. Když je bankrot, pak se můžeme zařadit a čekat na peníze za letenky, které prostě zpět nedostaneme.

Tato situace není vůbec k smíchu, dokonce možná zní neuvěřitelně, ale pokud stát okamžitě nezasáhne, pak půjde ekonomika celého leteckého provozu a cestovních kanceláří, jejichž finance významně přispívají do státního rozpočtu, do háje. Velmi těžko se cestovní kanceláře vzpamatují a lidé přijdou o svoje peníze, protože bankrot je bankrot a nemůžeme čekat, že se tento případný bankrot letecké společnosti Smartwings bude chovat jinak.

Když stát podporoval monopolní leteckou společnost Smartwings a neodkoupil ČSA, které se prodalo za pouhých 60 mio Kč Korejcům, měl si uvědomit, že díky této "podpoře" následuje podpora další a tou je ta, aby si nyní koupil stát leteckou společnost, protože tu by měl vlastnit stát. Kdo jiný? Jak je evidentní, tak monopolní postavení Smartwingsu nebylo strategicky vhodné Tento fakt se měl řešit dávno a měl to řešit stát, resp. vláda.

Nejsem příznivce ani jedné politické strany, protože každá strana má tolik svých kostlivců, že je s podivem, jak mezi sebou neúnavně bojují. Místo toho by se měli dohodnout a rychle zachránit cestovní ruch a leteckou společnost, kterou stát prostě a jednoduše potřebuje, protože tím pádem by se Česko ocitlo mezi zaostalými zeměmi, které ani nevědí, jak letadlo vypadá.

Dopisuji v 19.30 hodin, kdy se opět ve zprávách lživě tvrdí, že se Smartwings nikdy nezmínil o tom, že by se prodal státu za symbolickou korunu. Ovšem je tu další závažnější informace. 49,9 patří čínskému státní fondu, který zastupuje J. Tvrdík. Klidně si myslete, co chcete, ale mně to dává nyní konečně nějaký smysl - viz odkaz.

"Podíl 49,9 procent ve Smartwings drží čínský státní fond CITIC. Podle Vika si však vážnost situace uvědomují a v případě, že by měl stát zájem, jsou ochotni jejich podíl předat státu za 1 korunu. „Všichni čeští akcionáři by chtěli státu pomoct a i když někdy vstup státu do komerční firmy není ideální, v takovémto případě by byl na místě. Stát by měl být přítomen a kontrolovat, aby podnik fungoval v souladu se zásadami správného hospodaření.“ S čínským státním fondem je podle Vika Smartwings v jednání a v případě, že by bylo nejhůř, dojde k předání akcií za symbolickou částku."

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/doprava/koronavirus-letecka-doprava-smartwings-dotace-uver.A200505_210251_eko-doprava_kou

Autor: Katerina Kaltsogianni | pondělí 18.5.2020 13:03 | karma článku: 33.48 | přečteno: 13368x

Další články blogera

Katerina Kaltsogianni

Já se z těch Řeků zblázním, aneb Kdy já tu kotvu někam hodím?

Myslím si, že brzy zkolabuji, protože řecký přístup v karanténě byl opravdu ojedinělý, ale stále nevím, kdy se Řecko otevře a kdy poletí letadla. Tak jsem zavolala na konzulární oddělení Velvyslanectví Řecka. A mám nervy v kyblíku

22.5.2020 v 8:08 | Karma článku: 24.03 | Přečteno: 1152 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

"Když jste podnikatel, takzvanou vatu „musíte mít“, a basta."

Řekla Marie Benešová - viz první odkaz. Úplně jsem šla do kolen, cítím se hrozně poníženě, protože vatu nemám. Letěla jsem do koupelny, kde jsem našla jen odličovací tampóny. Kdybych nebyla líná, tak jsem si šla vatu koupit.

21.5.2020 v 9:27 | Karma článku: 22.54 | Přečteno: 1312 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

O testech, zamořené Itálii a odvaze českých turistů

Čeští turisté jsou odvážní. Když proběhlo pár teroristických útoků v Egyptě, tak stejně nikdo svůj zájezd nezrušil a odletěl k moři, aniž by tušil, jestli na něho nespadne také bomba. Obávám se, že Češi pojedou i do Itálie.

17.5.2020 v 9:38 | Karma článku: 21.86 | Přečteno: 1264 | Diskuse

Další články z rubriky Jihlava

Zdenka Danková

Ranní píseň

Dnes o půl čtvrté ráno mne vzbudila tma. Ale v ní bylo ještě něco jiného. Zpívání. Jemně a velmi klasicky zpíval pták. Drozd to tentokrát nebyl. Rozpoznala jsem kosa. Černý elegantní pěvec se zlatýma očima

5.6.2018 v 19:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 21 | Diskuse

Ales Urban

Jihlava PRO sociální II.

V předešlém článku jsme si představili téma sociálního bydlení, jehož část byla zaměřena i na bydlení pro seniory. Ovšem jedním z největších problémů seniorů je, dle mého, samota.

26.3.2018 v 9:33 | Karma článku: 5.56 | Přečteno: 157 | Diskuse

Ales Urban

Jihlava PRO sociální

Bydlení pro mladé, malometrážní byty pro seniory, byty pro matky samoživitelky. To je jen malý výčet možných uživatelů sociálně dostupného bydlení. Myslím si, že se určitě shodneme na tom, že bydlení je pro každého základ.

5.3.2018 v 10:04 | Karma článku: 9.77 | Přečteno: 374 | Diskuse

Ales Urban

Řidič MHD, opravdu luxusní zaměstnání.

Vstáváte brzo, chodíte spát pozdě. Měsíčně pracujete více jak 70 hodin přesčas. Na jídlo nemáte čas, a když už si najdete chvilku, tak snídáte, obědváte, i večeříte ve spěchu, bez pravidelného režimu. V zimě se klepete a v létě na

3.1.2018 v 8:34 | Karma článku: 37.03 | Přečteno: 4445 | Diskuse
Počet článků 290 Celková karma 28.37 Průměrná čtenost 1578

Jsem žena, která se neustále potýká mezi dvěma světy - mezi řeckým a českým. Neznám slovo "nejde to," když jde o záchranu lidského života. Neznám pocit závist a nenávist.

Mám jednu velkou touhu, kterou v sobě nosím od malička, snad se mi podaří i tuto splnit.

A nic jiného už o sobě psát nebudu, nemá to smysl. Od toho je blog, abyste si udělali názor sami. 

Najdete na iDNES.cz