Pátek 3. dubna 2020, svátek má Richard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. dubna 2020 Richard

Jak jsem učila krást

24. 02. 2020 17:31:40
Vyrůstala jsem v chudé emigrantské rodině na rozdíl od mého syna, který vyrůstal v blahobytu. Naprosto nekontrolovatelně jsem nechávala drobné po stole, na okně, na ledničce, prostě téměř všude. Uklízečka z toho byla špatná.

Úplně mě nesnášely zaměstnankyně, když mi vyčuhovala peněženka z kabelky a já jsem chodila po Praze, jakoby neexistovali zloději. Pořád jsem něco hledala, stále hledám, ale mám jakýsi dar, že si pamatuji, kolik peněz jsem kam dala. Zato celý život hledám klíče a někdy i sama sebe.

Měla jsem dost štěstí, protože jsem dvakrát nechala dost velký obnos, kdy jsem se vracela s pocitem, že se s těmi penězi mohu rozloučit. Ale tak se nestalo, jednou v Řecku na lodi mě hledali, aby mi vrátili peníze a jednou před Ústím n. L., kdy jsem ze sebe chtěla udělat hospodyni a koupila jsem mamince nakládačky. Peněženku jsem nechala na autě a odjela jsem. Milé děvče, které peněženku našlo na zemi, sedělo a čekalo na majitelku, tedy na mě. Fakt jsem měla štěstí na dobré lidi.

Od útlého věku nesnáším alkoholiky, feťáky a zloděje. A v tomto duchu jsem vychovávala i mého syna. Jednou jsem jen tak řekla, kde je deset korun, které chybí z okenního rámu? Syn se přiznal, že si šel koupit zmrzlinu vedle do cukrárny. Šíleně jsem se naštvala, klukovi bylo deset let, vlezl pod stůl a omlouval se, že už to vícekrát neudělá. Není tady Bernevert, tak sděluji, že dostal na zadek. Myslím, že moje zloba byla nepřiměřená, ale šlo mi o princip. Dnes vím, že jsem udělala dobře.

Jednou v zimě jsem přijela do Larissy, to ještě nebyl všude internet, musela jsem jít do internetové kavárny, kde jsem si tiskla různé pracovní věci. Dala jsem si kávu a spočítala papíry, někdy to bylo jenom pět listů, jindy padesát. Tehdy, když jsem se rozhodla změnit svoje zásady, tak jsem byla nějaká unavená, nechtělo se mi počítat, kolik listů jsem vytiskla, byla jsem ve stresu a naštvaná na to, že jsem v Řecku na tolik práce sama.

V mozku mi bušilo: "Zkus to, prostě řekni nějaké číslo, nebuď furt tak pitomá, na to nemůžou přijít. Nauč se trochu krást."

U pokladny jsem řekla, že jsem vytiskla třicet papírů, zaplatila opět jako vždy dvě eura za kávu i za tisk, aniž by mi počítali počet, který jsem hlásila. Prostě byla to dvě eura, kdybych tam strávila i dovolenou a spotřebovala všechny papíry.

Přišla jsem v Larisse domů, sedla jsem si a papíry jsem položila na stůl. Udělalo se mi špatně z toho, co jsem to provedla, že jsem lhala, co jsem to proboha udělala? Vážně mi bylo normálně špatně. Opatrně jsem vzala hromádku papírů a počítala jsem. Bylo jich třicet dva, já nahlásila třicet. Nemohla jsem usnout a ráno před desátou jsem stepovala před internetovou kavárnu. Konečně majitel odemkl a já se šla omluvit, že jsem mu sdělila špatné číslo, že jsem si vytiskla o dva papíry více. Podíval se na mě s údivem, ale i s pochopením (možná, že se mi to zdálo), donesl mi kávu ven, kam jsem si sedla.

On si také přinesl kávu a posadil si vedle mě venku před kavárnou. Byla jsem toho tak plna, že jsem mu vyprávěla, co a proč jsem to tak udělala, jak mi z toho bylo zle, jak jsem nespala.

"No jo, to se nedivím, krást se nemá," odpověděl a já chtěla podlézt asfalt.

Stali se z nás ohromní kamarádi, kteří se hádají, když jdou na kafe, kdo bude platit. Zatím jsem ani jednou nezaplatila kávu, ani večeři. Takže na oplátku mu volám, když mám u moře volno, kam přijíždí se svojí úžasnou rodinkou a jeho děti řvou jako nespokojení vězni. Ječí tak, že lituji, že jsem se kdy pokusila krást.

Autor: Katerina Kaltsogianni | pondělí 24.2.2020 17:31 | karma článku: 24.92 | přečteno: 914x

Další články blogera

Katerina Kaltsogianni

Fakt skvělý koridor mezi Českem a Čínou?

Kolikrát jsme slyšeli, že díky p. Hamáčkovi a panu prezidentovi máme letecký most do Číny, což je podáváno tak, že jsme pro Čínu partner č. 1 v dodávkách ochranných pomůcek. A ony chybí testovací sady a roušky do první linie.

2.4.2020 v 9:54 | Karma článku: 20.16 | Přečteno: 708 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Kdyby byla olympiáda států, tak by možná Česko bylo na 1. místě

Největší porovnání mám s Řeckem, kam ale nyní nemohu letět, takže mám informace zprostředkované. Ano, přiznávám se, že jsem nyní ráda, že jsem tady a ne tam, i když u moře by mi bylo lépe a nebyla bych nyní tolik ohrožena.

28.3.2020 v 11:12 | Karma článku: 36.83 | Přečteno: 1317 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Důchodci by měli mít donáškovou službu, dokud vypadáme jako Muslimové

Ani tímto řešením si nejsem jista, že by se jejich agrese v nákupních centrech a obchodech zmírnila. Já, hloupá, jsem si myslela, že COVID přinese ohleduplnost a člověčenství. Když někdo kritizoval staré lidi, tak jsem byla zlá.

27.3.2020 v 11:00 | Karma článku: 27.43 | Přečteno: 1128 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Vzkaz pro ČT - 25. březen je v Řecku významným svátkem

Svátek má dvojí význam. Církevním svátkem je svátek Zvěstování Boží rodičky a národním svátkem je proto, že v tento den roku 1821 bylo zahájeno řecké povstání proti osmanské nadvládě. Řekové vyvěsili vlajky na balkóny a oslavili

26.3.2020 v 9:18 | Karma článku: 26.44 | Přečteno: 594 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Karel Trčálek

Hnusitská epopej V.: „Za časů Ladislava Pohrobka“

Mnozí z nás si ty časy ještě docela živě pamatují. Co o nich říct? Snad jen to, že každý druhý člověk byl tehdy pohrobek a podle toho to taky, vypadalo, ale to vám nemusím říkat, to víte sami nejlíp

3.4.2020 v 11:11 | Karma článku: 3.98 | Přečteno: 93 | Diskuse

Dáša Stárková

„Normální“ po krizové vzdělávání podle premiéra Babiše

„...děti budou rozděleni do malých skupinek a budou dodržovat povinné metrové rozestupy. Výuka bude rozfázovaná po malých skupinkách, děti budou v lavicích sedět po jednom...“ To jako fakt?

3.4.2020 v 11:00 | Karma článku: 12.49 | Přečteno: 178 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Koronavirus jako spása světa? Nesmysl.

Četl jsem, že koronavirus má potenciál uzdravit svět. Dojem, že svět byl nemocný a uzdraví ho virus, má však původ v morální panice. Nebo jsem četl, jak Češi úžasně zvládají boj s koronavirem. To je podle mého předčasné účtování.

3.4.2020 v 10:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 80 | Diskuse

Kateřina Krumpálová

Jak jsem se v Číně učila čínsky

Pročítala jsem si staré zápisky z prvních měsíců studia čínštiny v Šanghaji a tahle věta shrnuje mé pocity v té době asi nejlépe: Jak mám opravit větu, když z těch deseti znaků rozumím jen dvěma, a to jsou osobní zájmena ty a já?

3.4.2020 v 7:18 | Karma článku: 16.71 | Přečteno: 268 | Diskuse

Marek Petrů

Korona Gate - věcně a bez emocí VII.

Neměl jsem poslední dobou moc času na psaní dalších článků, neboť počasí volá na zahradu, kterou letos bude zřejmě nutné využít na maximum. Poslední události mě ale donutily, najít si chvíli času na další článek...

2.4.2020 v 21:03 | Karma článku: 10.45 | Přečteno: 258 | Diskuse
Počet článků 270 Celková karma 27.08 Průměrná čtenost 1491

Jsem žena, která se neustále potýká mezi dvěma světy - mezi řeckým a českým. Neznám slovo "nejde to," když jde o záchranu lidského života. Neznám pocit závist a nenávist.

Mám jednu velkou touhu, kterou v sobě nosím od malička, snad se mi podaří i tuto splnit.

A nic jiného už o sobě psát nebudu, nemá to smysl. Od toho je blog, abyste si udělali názor sami. 

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....