Pátek 3. dubna 2020, svátek má Richard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. dubna 2020 Richard

Norský invalida nesmí vycestovat ze svojí země bez povolení státu

10. 02. 2020 7:06:26
Této informaci se mi vůbec nechce věřit, ale je to tak. Bohatí Norové žijí jako v luxusním vězení. Díky novým telefonním tarifům mluvíme asi dvě hodiny. Ona zní neuvěřitelně naštvaně a unaveně. Díky její náladě si nebere servítky.

Nedávno byla na skok v Athénách, protože měla narozeniny. Měly jsme se tam setkat, ale já zůstala tady z důvodu onemocnění. Volala mi z Athén, kde seděla jen tak v tričku a hltala řecké podnebí a pohostinnost. Má tam svoje přátele z dob, kdy působila asi pět let v Athénách. Tam jsme se také poznaly.

"Tady je to pravý kapitalistický diktát, skoro stejný jako byl u nás za totality," slyším naštvanou kamarádku.

Do hovoru nevstupuji, protože Ona pokračuje ve svém rozhořčení. Poslouchám, jak norský stát řídí lidi, jak na sebe Norové bonzují, jak se nezdraví, jak je to ubohé na malých městech, kde je možná jedno bistro a jeden malý supermarket. Ještě více se rozčílí, jak jsou Norové nafoukaní a hloupí.

"Prostě díky tomu, že stát umožňuje svým Norům velké výhody, tak jim může všem kontrolovat účty. Takový invalida nesmí bez povolení státu vyjet za hranice. Právě tady propukla velká aféra, protože odsouzení invalidé, kteří vycestovali žádají po státu odškodnění. Někteří byli i uvězněni, chápeš to? A teď to tady všechno prasko, je z toho velká aféra," povídá dál už úplně vytočená kamarádka.

Nechce se mi věřit, že právě Norsko takto uzurpuje svoje občany, ale když si vzpomenu na Barnevernet a na strach z této zvláštní organizace, tak nemám důvod jí to nevěřit. Nikde jsem takovou informaci nezachytila, ale vím, že moje kamarádka je velmi fundovaná osoba a určitě by neřekla ani jeden výmysl či neposkytla nějakou konspirační teorii.

Na moji otázku, proč na sebe Norové bonzují, dostávám odpověď, že všechny severské národy na sebe bonzovaly vždy více nežli jižní. Norové bonzují proto, že jim stát určuje jejich pravidla života která jim zabezpečují pohodlný život. Norský student dostává 6 tis. norských korun, aby nebyl závislý na rodičích, nežli si najde práci, tak dostává tzv. minimální mzdu, která mu umožní si žít v pohodě, ale podle zákonů. Všichni jsou státem ekonomicky zajištěni, takže sebemenší a nevýznamné porušení zákonů, třeba parkování auta, je okamžitě nahlášeno a zasahuje orgán, který dává kruté pokuty. Norští bonzáci pak doma tajně pijí alkohol. I díky tomuto faktu se nedruží, aby to na ně někdo zase nepráskl. Hrozný život.

"Bože a co tedy jinak dělají?" ptám se, protože na co se jinak mám ptát?

"Žerou svoje sušené ovce a slané ryby a myslí si, že jsou nejlepší na světě nebo chodí po horách, nedělají jinak nic. A nejhorší na tom je jejich zdravotní péče, jak za krále klacka," ukončí větu a mě tato informace zaskočí.

Poslouchám, jak se suší ovčí maso, jak smrdí, když ho sedm hodin vaří, jak to bylo nádherné v Řecku, kde si opět uvědomila, že to byla její nejlepší země. Neříká to proto, že jsem Řekyně, ale protože ona má Řecko skutečně ráda, i když jsme se mnohokrát dostaly do střetu ohledně řeckého pojetí života, kdy Ona nechápala řecký přístup. Já ho také moc nechápala, ale bránila jsem je.

"Takže počítej s tím, že až půjdu do důchodu, tak se k Tobě stěhuji do Veliky," říká a začne se konečně smát.

Její víkendový pobyt v Athénách byl podnětem jejího rozčílení, kdy začala porovnávat dvě neporovnatelné země, vlastně s Českem tři země. Norsko, které se řídí jenom zákony a kdo je nezná má smůlu a Řecko, které ty zákony porušuje, tak jako se porušují v Česku. Nezmiňuji samozřejmě kauzy, které jsou šílené zrovna tak, jako je šílené zakázat norskými invalidům cestovat. Podle toho, co jsem slyšela si tady žijeme královsky. Ti, co rádi pijí, tak pijí. Nikdo neodebírá děti za napomenutí, není tu prohibice, je tu slušné zdravotnictví, které bylo vynikající, stále je dostupné všem lidem. Až na to parkovné před nemocnicemi, o tom někdy jindy.

Jestli je, jako že je, pravda to, že norský invalida musí nahlásit státu, že jede do vedlejšího Švédska např. za sestřenici nebo do Španělska za sluncem, tak pak je to šílené žít v takové zemi, která nemá sice žádné dluhy, která je jako jedna z mála bohatá, ale je velmi chudá na normální lidský život. Už jenom skutečnost, že je někdo invalida a je uvězněný ve vlastní zemi je nenormální a nelidské.

Víte, co se říká, že nafta přináší černé slzy. Norská nafta přinesla mnoho omezujících zákonů, protože vláda má tolik peněz, že si může se svými občany dělat, co chce. Tak to asi není kapitalismus, to je něco horšího.

Autor: Katerina Kaltsogianni | pondělí 10.2.2020 7:06 | karma článku: 38.14 | přečteno: 2383x

Další články blogera

Katerina Kaltsogianni

Fakt skvělý koridor mezi Českem a Čínou?

Kolikrát jsme slyšeli, že díky p. Hamáčkovi a panu prezidentovi máme letecký most do Číny, což je podáváno tak, že jsme pro Čínu partner č. 1 v dodávkách ochranných pomůcek. A ony chybí testovací sady a roušky do první linie.

2.4.2020 v 9:54 | Karma článku: 20.16 | Přečteno: 706 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Kdyby byla olympiáda států, tak by možná Česko bylo na 1. místě

Největší porovnání mám s Řeckem, kam ale nyní nemohu letět, takže mám informace zprostředkované. Ano, přiznávám se, že jsem nyní ráda, že jsem tady a ne tam, i když u moře by mi bylo lépe a nebyla bych nyní tolik ohrožena.

28.3.2020 v 11:12 | Karma článku: 36.83 | Přečteno: 1317 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Důchodci by měli mít donáškovou službu, dokud vypadáme jako Muslimové

Ani tímto řešením si nejsem jista, že by se jejich agrese v nákupních centrech a obchodech zmírnila. Já, hloupá, jsem si myslela, že COVID přinese ohleduplnost a člověčenství. Když někdo kritizoval staré lidi, tak jsem byla zlá.

27.3.2020 v 11:00 | Karma článku: 27.43 | Přečteno: 1128 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Vzkaz pro ČT - 25. březen je v Řecku významným svátkem

Svátek má dvojí význam. Církevním svátkem je svátek Zvěstování Boží rodičky a národním svátkem je proto, že v tento den roku 1821 bylo zahájeno řecké povstání proti osmanské nadvládě. Řekové vyvěsili vlajky na balkóny a oslavili

26.3.2020 v 9:18 | Karma článku: 26.44 | Přečteno: 594 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Karel Trčálek

Hnusitská epopej V.: „Za časů Ladislava Pohrobka“

Mnozí z nás si ty časy ještě docela živě pamatují. Co o nich říct? Snad jen to, že každý druhý člověk byl tehdy pohrobek a podle toho to taky, vypadalo, ale to vám nemusím říkat, to víte sami nejlíp

3.4.2020 v 11:11 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 7 | Diskuse

Dáša Stárková

„Normální“ po krizové vzdělávání podle premiéra Babiše

„...děti budou rozděleni do malých skupinek a budou dodržovat povinné metrové rozestupy. Výuka bude rozfázovaná po malých skupinkách, děti budou v lavicích sedět po jednom...“ To jako fakt?

3.4.2020 v 11:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 60 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Koronavirus jako spása světa? Nesmysl.

Četl jsem, že koronavirus má potenciál uzdravit svět. Dojem, že svět byl nemocný a uzdraví ho virus, má však původ v morální panice. Nebo jsem četl, jak Češi úžasně zvládají boj s koronavirem. To je podle mého předčasné účtování.

3.4.2020 v 10:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 46 | Diskuse

Kateřina Krumpálová

Jak jsem se v Číně učila čínsky

Pročítala jsem si staré zápisky z prvních měsíců studia čínštiny v Šanghaji a tahle věta shrnuje mé pocity v té době asi nejlépe: Jak mám opravit větu, když z těch deseti znaků rozumím jen dvěma, a to jsou osobní zájmena ty a já?

3.4.2020 v 7:18 | Karma článku: 15.70 | Přečteno: 244 | Diskuse

Marek Petrů

Korona Gate - věcně a bez emocí VII.

Neměl jsem poslední dobou moc času na psaní dalších článků, neboť počasí volá na zahradu, kterou letos bude zřejmě nutné využít na maximum. Poslední události mě ale donutily, najít si chvíli času na další článek...

2.4.2020 v 21:03 | Karma článku: 10.45 | Přečteno: 254 | Diskuse
Počet článků 270 Celková karma 27.08 Průměrná čtenost 1491

Jsem žena, která se neustále potýká mezi dvěma světy - mezi řeckým a českým. Neznám slovo "nejde to," když jde o záchranu lidského života. Neznám pocit závist a nenávist.

Mám jednu velkou touhu, kterou v sobě nosím od malička, snad se mi podaří i tuto splnit.

A nic jiného už o sobě psát nebudu, nemá to smysl. Od toho je blog, abyste si udělali názor sami. 

Najdete na iDNES.cz