Pátek 3. dubna 2020, svátek má Richard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 3. dubna 2020 Richard

Prostě jsem Češka

8. 02. 2020 9:19:08
Je to tak, přesně tak, jak je to v nadpisu. Od středy, kdy jsem nemohla odletět do Řecka, se cítím jako Češka, protože dohodnout s Řeky podmínky spolupráce je něco neskutečně těžkého. Kdyby jenom to. Syn měl křest ohněm.

Včera ráno jsem šla na odběr krve, abych zjistila, co můj zánět v těle vyvádí. Nemám žíly, takže bych nemohla být ani narkomankou, i kdybych chtěla. Sestra mě nešetrně bodla a pak se mi šťourala v ruce tak dlouho, dokud tu pitomou žílu nenašla. Měla jsem otočenou hlavu, nemůžu se na krev dívat. Radostně jsem kvitovala, že mi zase nepropíchla dlaň, která je samá modřina.

Dojela jsem domů, štěně Charlie po mě skákal, já šla k autu pro věci, ale on utekl. Byla jsem naboso v pantoflíčkách a venku byl rozmoklý sníh. Řvala jsem na celou ulici, ale Charlie si dělal, co chtěl, skákal v mokrém sněhu a já skákala vzteky, že neposlouchá na příkaz „k noze.“ Dostal trochu na zadek, udělala jsem si kávu, strhla náplast a najednou už bylo poledne a volal syn právě, když jsem si chtěla zapálit a oddychnout si.

Dal náš hovor nahlas a začalo vyjednávání podmínek spolupráce. Na druhé straně jsem slyšela Sulu a jejího manžela Jorgose, usmála jsem se při představě, jak jsme v nevýhodě při vyjednávání spolupráce, protože se nejedná s jedním majitelem, ale s celou rodinou. Slyšela jsem řev jejich malého vnuka, takže jednání se táhlo v duchu dvougenerační rodiny a mého syna, který poprvé v životě musel jednat s našimi milými Řeky.

Říká se jeden Armén za deset Židů a jeden Řek za deset Arménů. Toto přísloví je vážně pravdivé. Když bylo období velkých zakázek ozdravných pobytů, tak jsem šílela. Vyjednávání s Řeky vypadá tak, že se ve mně probudí česká výchova, české myšlení, český či středoevropský systém. Vyjednávání s Řeky je o tom, že kdybych měla žíly, tak si něco píchnu. Je to namáhavé a zdlouhavé jednání. Navíc je vždy jednostranné, protože jenom oni potřebují peníze na to a na ono, na babičky, na přechod, na prezervativy, na domy a na auta. Je to prostě víc než šílené.

Pozdravila jsem tedy Sulu i Jorgose a ona mi hned skočila do hovoru. Nebyla jsem tam fyzicky, znají mě 30 let, z toho jsem s nimi pracovala 20 let velmi intenzívně. Naštvala jsem se, protože můj syn mluví velmi kvalitně řecky, ale rozhodně mu chybí odborná slovní zásoba. Musela jsem zasáhnout hned na začátku.

„Sulo, prosím, nemluv, nech mi říct, oč se jedná a pak vše dohodnete,“ řekla jsem důrazně, načež se do hovoru vložil i její manžel.

„Mlčte oba dva, protože jinak žádná spolupráce nebude,“ trvala jsem na svém a byla jsem v tu chvíli naprosto anetická a tvrdá jako kartelový mafián.

Toto jednání trvalo asi tři hodiny, z toho jsem dvě hodiny zvedala telefon a poslouchala co a jak. Tentokrát jsem nevyměkla z důvodu, že jsem dělala záda synovi, ale také z důvodu, že se všechno v Řecku velmi zpřísnilo, což je paradoxně dobře, protože každý občan Řecka je velmi přísně kontrolován. Škoda, že tyto zákony nebyly v době, kdy jsem podnikala ve velkém.

Večer mi volal naprosto vyřízený syn, což jsem chápala, protože jsem tato vyjednávání naprosto nesnášela. Poslouchala jsem, že je velká škoda, že jsem kdysi prodala byt v Larisse, v krásném a mondénním městě, kde to stále žije a není tam vidět krize. Nakonec syn řekl, že jsme fakt asi moc čeští, že nemáme ty řecké vyjednávací schopnosti, že kdyby věděl, co a jak jsem musela dvacet let dělat a vyjednávat, tak by nikdy nebyl zlobivý.

Usmála jsem se při představě, jak budu zase řecká, až mě něco naštve, a jak budu česká, až přiletím do Řecka. A ještě jsem se zamyslela nad těmi miliardáři, jestli oni nemají všichni řecké kořeny.

Autor: Katerina Kaltsogianni | sobota 8.2.2020 9:19 | karma článku: 22.95 | přečteno: 1087x

Další články blogera

Katerina Kaltsogianni

Fakt skvělý koridor mezi Českem a Čínou?

Kolikrát jsme slyšeli, že díky p. Hamáčkovi a panu prezidentovi máme letecký most do Číny, což je podáváno tak, že jsme pro Čínu partner č. 1 v dodávkách ochranných pomůcek. A ony chybí testovací sady a roušky do první linie.

2.4.2020 v 9:54 | Karma článku: 20.16 | Přečteno: 708 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Kdyby byla olympiáda států, tak by možná Česko bylo na 1. místě

Největší porovnání mám s Řeckem, kam ale nyní nemohu letět, takže mám informace zprostředkované. Ano, přiznávám se, že jsem nyní ráda, že jsem tady a ne tam, i když u moře by mi bylo lépe a nebyla bych nyní tolik ohrožena.

28.3.2020 v 11:12 | Karma článku: 36.83 | Přečteno: 1317 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Důchodci by měli mít donáškovou službu, dokud vypadáme jako Muslimové

Ani tímto řešením si nejsem jista, že by se jejich agrese v nákupních centrech a obchodech zmírnila. Já, hloupá, jsem si myslela, že COVID přinese ohleduplnost a člověčenství. Když někdo kritizoval staré lidi, tak jsem byla zlá.

27.3.2020 v 11:00 | Karma článku: 27.43 | Přečteno: 1128 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Vzkaz pro ČT - 25. březen je v Řecku významným svátkem

Svátek má dvojí význam. Církevním svátkem je svátek Zvěstování Boží rodičky a národním svátkem je proto, že v tento den roku 1821 bylo zahájeno řecké povstání proti osmanské nadvládě. Řekové vyvěsili vlajky na balkóny a oslavili

26.3.2020 v 9:18 | Karma článku: 26.44 | Přečteno: 594 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Marek Valiček

... dyť se ty lidi doma mezi sebou pomlátěj

"Chlapi jsou na nervy ze ženskejch, co furt uklízej a ženský jsou na nervy z chlapů, co kňučej, že nemůžou do hospody. Ti řikám, do toho třicátýho se dost lidi pomlátí mezi sebou samo. Virus si klidně může dát volno..."

3.4.2020 v 12:34 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 45 | Diskuse

Karel Trčálek

Hnusitská epopej V.: „Za časů Ladislava Pohrobka“

Mnozí z nás si ty časy ještě docela živě pamatují. Co o nich říct? Snad jen to, že každý druhý člověk byl tehdy pohrobek a podle toho to taky, vypadalo, ale to vám nemusím říkat, to víte sami nejlíp

3.4.2020 v 11:11 | Karma článku: 3.98 | Přečteno: 107 | Diskuse

Dáša Stárková

„Normální“ po krizové vzdělávání podle premiéra Babiše

„...děti budou rozděleni do malých skupinek a budou dodržovat povinné metrové rozestupy. Výuka bude rozfázovaná po malých skupinkách, děti budou v lavicích sedět po jednom...“ To jako fakt?

3.4.2020 v 11:00 | Karma článku: 13.86 | Přečteno: 243 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Koronavirus jako spása světa? Nesmysl.

Četl jsem, že koronavirus má potenciál uzdravit svět. Dojem, že svět byl nemocný a uzdraví ho virus, má však původ v morální panice. Nebo jsem četl, jak Češi úžasně zvládají boj s koronavirem. To je podle mého předčasné účtování.

3.4.2020 v 10:22 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 91 | Diskuse

Kateřina Krumpálová

Jak jsem se v Číně učila čínsky

Pročítala jsem si staré zápisky z prvních měsíců studia čínštiny v Šanghaji a tahle věta shrnuje mé pocity v té době asi nejlépe: Jak mám opravit větu, když z těch deseti znaků rozumím jen dvěma, a to jsou osobní zájmena ty a já?

3.4.2020 v 7:18 | Karma článku: 17.20 | Přečteno: 279 | Diskuse
Počet článků 270 Celková karma 27.08 Průměrná čtenost 1491

Jsem žena, která se neustále potýká mezi dvěma světy - mezi řeckým a českým. Neznám slovo "nejde to," když jde o záchranu lidského života. Neznám pocit závist a nenávist.

Mám jednu velkou touhu, kterou v sobě nosím od malička, snad se mi podaří i tuto splnit.

A nic jiného už o sobě psát nebudu, nemá to smysl. Od toho je blog, abyste si udělali názor sami. 

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....