Státe, styď se!

12. 08. 2019 7:54:04
Státe, styď se, protože na to máš, aby ses postaral o lidi, kteří potřebují tvojí pomoc. Nemusíš létat do Číny a předat tam ještě ten zbytek toho,co v ČR zbylo. Nemusíš nikam létat, stačí si sednout a zamyslet se, co udělat.

Je poslední večer, kdy tu je malá holčička, které ještě není ani rok. Je nádherná, komunikativní a stal se zázrak, který vidím na vlastní oči. Její nožičky, které jsou ochrnuté od kotníků dolů se pohnuly. Malá se opřela snad poprvé do chodidel. Stalo se tak v Kokkinu Neru, kde jsou siřičité a bahenní koupele, něco navíc k tomu nádhernému moři, kde se holčička koupala radostně a dlouho.

Tento večer jsme se konečně sešli s neuvěřitelnými rodiči malé holčičky, která se narodila s rozštěpem páteře a hydrocephalusem, takže po narození prodělala hned dvě těžké operace. Je tak krásná a komunikativní, že nechápu, kde se v ní bere ta neuvěřitelná síla. Bude to jednou určitě velmi zdatná a krásná dívka. Jenom si všichni přejeme, aby začala chodit. Je malá, podaří se to.

Posloucháme příběh, jak si matka s otcem holčičky vydupali její narození. Úplně se stydím, že jsem si s nimi nesedla vícekrát, že jsem netušila, čím si ti rodiče prošli. A ještě více se stydím za stát, který nechá tyto rodiče bez finanční pomoci, dokud nebude dítěti rok. Vnímám, jak jsou vděčni jedné nadaci za finanční pomoc, resp. sbírku pro jejich malou dcerku. Poslouchám, jak je oslovil ten a onen dobrotivý člověk či další organizace. Proč ne stát?

Pokládám a pokládala jsem vždy ČR za zemi, kde je vynikající lékařská péče oproti jiným státům. Na tomto názoru trvám. Ještě více si tohoto faktu považuji, když přihlédnu k řeckému zdravotnictví, které je až nyní na dost dobré úrovni, ale stále má co dohánět. Ovšem před dvaceti lety bylo snadnější umřít, nežli jít tady v Řecku k lékaři.

Ať už se český lid vzteká oprávněně či ne, tak je ČR země, která rozhodně není rozvojová, která má jakousi tradici, která mohla být jednou z nejbohatších zemí Evropy, kdyby politici dělali správné kroky, kdyby svoji zemi nerozprodali, kdyby se drželi svých tradičních výrobků, které neodmyslitelně k ČR patřily. Touto vsuvkou se dostávám k tomu, že i přes to, že byla ČR rozprodána, tak stále se dere pomalu, ale jistě nahoru. Nezaostává za jinými zeměmi, i přesto je její sociální politika na velmi mizerné úrovni.

Proč mají rodiče malé holčičky, spousty rodičů, mít nataženou ruku, proč mají žebrat, proč se mají ještě ve svém neštěstí více ponižovat? Proč matky, které porodily a starají se o svoje nemocné děti nemají od státu pomoc? Proč se čeká, až bude dítěti rok? Proč a proč? To samé bych mohla psát o dospělých invalidech nebo o starých lidech, kteří končí v různých DD, které jsou mnohdy na velmi nízké úrovni.

Řecko se stalo před krizí velmi sociálním státem, ale žilo na úkor dalších států. Řecko nemělo vlastní zdroje, aby se chovalo tak velkoryse a nesmyslně, jak činilo. I proto přišla krize. Ale to není příběh ČR, které pozapomnělo na to, že kultura země a státu se pozná podle toho, jak moc se umí stát postarat o svoje občany v sociální oblasti.

Konat dobro je věc jistě záslužná, ale nadace a ops a další organizace by neměly suplovat stát v případech, jakým je tento s malou holčičkou, která vyžaduje intenzívní péči, další operaci, další finanční prostředky, aby rodina mohla slušně žít. Stát by se měl stydět nechat žebrat rodiče nemocných dětí, nechat čekat staré lidi na umístění do DD, který je pro ně konečnou stanicí.

Prostě banky a miliardy, se kterými si hraje pár panáčků rodinu nenahradí, ani neporodí děti. Je povinností vyspělého státu, jakým je ČR věnovat velkou pozornost sociální politice.

Autor: Katerina Kaltsogianni | pondělí 12.8.2019 7:54 | karma článku: 20.51 | přečteno: 676x

Další články blogera

Katerina Kaltsogianni

Dnes je v Řecku velký svátek

Po celém pobřeží se pečou jehňata a kůzlata, skončil půst, všichni byli v kostele nádherně oblečení a stáli před kostelem, aby oslavili na nebevzetí Sv. Pannu Marii. Katolíci matku Ježíše prý za svatou neuznávají, je to divné.

15.8.2019 v 13:51 | Karma článku: 17.70 | Přečteno: 499 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Navrhuji 4 hodinovou pracovní dobu a volný pátek

Stále nevím, proč je tak dlouhá pracovní doba, když se z ní tak půlka vymrhá? Možná dělníci u montážních linek si nemohou dovolit hodit nohy na stůl, hrát si s mobilem a psát na FB v pracovní době. Ostatní se musí přetvařovat.

6.8.2019 v 20:13 | Karma článku: 29.84 | Přečteno: 1367 | Diskuse

Katerina Kaltsogianni

Tati, sorry, já to nepochopila

Matky jsou údajně důležitější, ale já bych si dovolila oponovat. I otcové mají svoje nezaměnitelné místo v našich životech. Podle mě jsou oba rodiče důležití naprosto shodně, i když úloha ženy jako rodičky je určitě TO nejvíc.

4.8.2019 v 10:01 | Karma článku: 25.90 | Přečteno: 829 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Pražák

Chlupatá generálka

Dřív jsem nebývala ta sebejistá a rozhodná, která musí mít za každých okolností všechno pod palcem. Nedokázala jsem se postarat, aby věci běžely jako na drátkách. Když jsem sem přišla, vypadala jsem jako vystrašený uzlíček nervů.

17.8.2019 v 20:33 | Karma článku: 17.16 | Přečteno: 267 | Diskuse

Karel Ábelovský

Wokno do jinam ... řekni mi co jíš, a já ti povím

... jak na skutečně "pravý řecký salát", navíc téměř stoprocentně "bio" - ne snad, že bych si na to extra potrpěl, ale prostě to tak nějak vyšlo - tedy vůbec žádná hnojiva, jen čistá příroda - kompost z rostlinného odpadu atd.

17.8.2019 v 14:10 | Karma článku: 12.20 | Přečteno: 234 | Diskuse

Ladislav Jílek

Historie zpracování kovů – ještě ke kolejnicím

Ještě přidávám dodatek k mému nedávnému blogu z historie železnice. Po roce 1830, kdy Stephenson uvedl do provozu prvou železnici, začaly se budovat železnice i v dalších zemích.

17.8.2019 v 11:00 | Karma článku: 17.12 | Přečteno: 322 | Diskuse

Beata Krusic

Nejkrásnější věta od chlapa

Kolikrát je úsměvné si uvědomit, jak člověk neustále sám sebe překvapuje a je překvapován. Nikdy by mě nenapadlo, že pocítím nával obrovského štěstí z věty, která ke mně včera dorazila...........

17.8.2019 v 8:52 | Karma článku: 12.82 | Přečteno: 750 | Diskuse

Martina Pazourová

Jak se ne-oběsit/ šatama/

Věřte nevěřte. Myslíte si, že to není možné ? Ale je! Protože jsem nepoučitelná, stalo se mi to dokonce dvakrát. Nakoupila jsem jako každé jaro několikery šaty, slovy rozuměj asi tak dvacet, každé jiného střihu Mám ráda všehochuť.

17.8.2019 v 0:41 | Karma článku: 10.60 | Přečteno: 296 | Diskuse
Počet článků 160 Celková karma 25.12 Průměrná čtenost 1337

Jsem žena, která se neustále potýká mezi dvěma světy - mezi řeckým a českým. Neznám slovo "nejde to," když jde o záchranu lidského života. Neznám pocit závist a nenávist.

Mám jednu velkou touhu, kterou v sobě nosím od malička, snad se mi podaří i tuto splnit.

A nic jiného už o sobě psát nebudu, nemá to smysl. Od toho je blog, abyste si udělali názor sami. 

Najdete na iDNES.cz